Tekrar Evlenmeye Çekiniyorum

Merhabalar. Ben devlet memuruyum. Maalesef 2 sene önce eşimden ayrılmak durumunda kaldım. Çocuğumuz yok. Kendi isteğimle 20 bin TL verdim, ziynetleri eşime verdim. Mahkemeden sonra ayrıca 20 bin TL tazminata ve her ay 500 tl nafakaya mahkum edildim, ödemekteyim. Toplumsal bir sorun olan ömür boyu nafakanın insan fıtratına aykırı olduğu, bu yasanın erkeği hapis ile suçlayıcı, küçük düşürücü bir duruma ittiği, sonuçlarının cinnetler olduğu bilinmektedir.

Medeni Kanun’un çocuksuz eşe beni ömür boyu para ödemeye mahkum etmesi, bu durumun helal veya doğru olduğu manasına gelmez. Diyanet’in görüşü de bu doğrultudadır. Şimdi ben de mağdurum evlenemiyorum. Boşandığımdan ötürü bana madalya takılmadı. Her gün boşanmanın bana verdiği ruhsal sıkıntı içerisindeyim. Eski eşim nasıl yoksulluğa düşmüş anlayamadım, şimdi benden daha iyi durumda!

Dinimiz iddet süresi diyor, medeni kanun ömür boyu ödeyeceksin, ödemezsen hapis, haciz, icra seni bekler diyor. Boşanmalarda çocuklu-çocuksuz şeklinde evliliğin sınıflandırılması lazım. Yeniden evlensem, nafakadan dolayı maaşım azalacağından 2. eşim de maddi sıkıntı için girecek. 25 yaşlarında olan bir kadın, yoksulluktan kurtulmak için İş-Kur’a müracaatı var mı, geçen sürede işe girme girişiminde bulunmuş mu? Avrupa da bile olmayan uygulamanın halkı müslüman olan bir ülkede varlığı nedendir?

Ödediğim nafaka helal değildir, bana hayatı zindan eden birine çocuğum olmadan neden ömür boyu para ödeyeyim? Çocuksuz boşanmış kadın ne gider sigortalı çalışır, ne de evlenir. Medeni kanunun 175. maddesinde değişiklik yapılarak, 399 sayılı Meclis Raporu öneriler bölümünde belirtilen ifadelerin yasalaşmasını itiyorum.

İsimsiz

1, “Tekrar Evlenmeye Çekiniyorum” hakkında görüş bildirdi

  1. Tekrar evlenmeyin zaten. Evliliğin nasıl bir zehir olduğunu anlamadınız mı hala. Bu nafaka ödeyipte daha evlenmek isteyenlere şaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir