Her Şeyimi Alıp Gitti, Yoksullaşan Kim?

2007 de evlendim. Bu evliliğim eski eşimin ailesi tarafından 3 ayda noktalandı. Ayrı şehirlerde yaşadığımız için benim evimi kendi yaşadıkları yere götürme düşüncesindeydiler. İşim kendi memleketimde olduğu için bir yere gidemezdim. Benim evde olmadığım vakit annemle tartışmış ve ailesini çağırmış. Ailesi eski eşimi götürmeye geldiler. “Biraz kafa dinlesin, geri getireceğiz” diye götürdüler ve bir daha geri getirmediler. Daha sonra bana telefon açıp “evini buraya taşırsan bu iş olur” diye telefonla baskı kurmaya çalıştılar. Son ana kadar bekledim ama iş olacak gibi görünmüyordu. Sonrasında boşanma davası açtılar. Benim şahitlerim ve delillerim hiç göz önünde bulundurulmadan dava aleyhime sonuçlandı. Bize hiç de yakın olmayan, ayrı şehirde yaşayan şahitler tutup haklı gösterdiler. Evimde olan şiddetli geçimsizliği nasıl görmüş, nasıl şahit olmuşlar, bunların şahitliğini hakim nasıl kabul etti anlamış değilim. Evlenirken süt parası adı altında o zamanın parasıyla 3 bin lira başlık parası verdim. O zamanın parasıyla 15 bin liralık takı taktım. Giderken hepsini yanında götürdü. Ev eşyalarını da ben almıştım. Mahkeme eşyaları bana, takıları da eski eşime verdi. Bir de şiddetli geçimsizlikten dolayı 15 bin TL tazminat verildi. Oysa ortada şiddetli geçimsizlik söz konusu değildi, severek evlenmiştik. Evliliğin üçüncü ayı, cicim aylarındayız, en mutlu olacağımız zaman.

Şimdi soruyorum size, burada yoksullaşan taraf kim? 3 ayda her şeyimi alıp gitti ve 2007 den beri bir de yoksulluk nafakası ödüyorum! Ayrıca müşterek çocuğumuz yok. Burada benim hem hayallerimi çalıp gitti, hem de maddi yönden belimi doğrultamaz hale soktu.

Ondan sonra ikinci evliliğimi yaptım. 2 çocuğum oldu ve onların rızkını, artık yüzünü bile unuttuğum birisine vermek beni kahrediyor. Bir de bu nafakanın süresiz olması beni psikolojik olarak yıktı. İkinci evliliğimde 2. eşimi çocuklarımı mutlu edemez hale getirdi. Eski eşimle sözde ayrıldık ama dolaylı yönden hala hayatımda. Empati yaptığım zaman bu 2. eşimin ne kadar zor bir durum olduğunu anlıyorum. Artık bu maddi ve manevi huzursuzluğumuzun bitmesini istiyoruz.

Eski eşimi ailesi alıp götürüyor ama bakmakla yükümlü olan kişi ben oluyorum! Hem de ne zaman biteceğini belli olmayan bir süre boyunca. Bazen cinnet geçiriyorum, geceleri gözüme uyku girmez oluyor. Bunun ne kadar acı bir şey olduğunu yaşayan bilir. Kanun “haysiyetsiz hayat sürerse veya evli gibi yaşarsa nafaka düşer” diyor. Farklı şehirlerdeyiz ve gayri resmi birlikte olduğu biri olsa bunun araştırmasını ben nasıl yapabilirim? Bu yük bile bizim omuzlarımızda! Zaten kavgalı ayrıldık, karşılaşırsak iyi şeyler olamayacağı kesin! Artık bu yasaların biran evvel düzelmesi lazım. Bu erkeğe ve ikinci eşe zulüm oluyor.

İsimsiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir